Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nové nutričně významné složky rostlinného původu

  Obrazek

Většina lidí je přesvědčena, že ovoce a zelenina tvoří zdravé složky výživy. Obsahují vitaminy, některé minerální látky a zvyšují příjem vlákniny. Je proto velice užitečné zvyšovat spotřebu ovoce i zeleniny, neboť mimo již zmíněných složek obsahují řadu dalších významných látek, které mohou příznivě ovlivňovat naše zdraví. Tyto látky se nazývají fytonutrienty.

Znalost funkce fytonutrientů v rostlinách pomáhá při poznávání, jak mohou být prospěšné i pro lidský organismus. Zelená a červená barviva v zelí a špenátu, rajčatech a jahodách se podílejí na absorpci škodlivých ultrafialových slunečních paprsků. Aromatické složky obsažené v česneku a cibuli pomáhají při ochraně této zeleniny proti bakteriálním a virovým infekcím a některé enzymy blokují vznik nežádoucích toxických látek.

Rostliny si vytvářejí stovky přírodních ochranných látek, které je chrání před různými nežádoucími vlivy plísňových a bakteriálních infekcí a pomáhají překonávat různé stresy vyvolané nepříznivými vlivy prostředí.

Z teoretického hlediska se proto lze domnívat, že při konzumaci těchto rostlin je možné využít tyto ochranné faktory i v lidském organismu. Mnohé z fytonutrientů, které vědci objevili, mají podobně jako vitamin C antioxidační vlastnosti, což znamená, že mohou likvidovat volné radikály. Tyto látky produkované organismem, pokud nejsou deaktivovány, mohou vyvolávat změny v buňkách, které jsou pak příčinou různých onemocnění od srdečních chorob a rakoviny až k očnímu zákalu a tvorbě vrásek.

Příznivé vlivy fytonutrientú na zdraví lidí byly objeveny při studii různých onemocnění po celém světě; bylo například zjištěno, že některé složky potravy mohou chránit japonské ženy a muže proti rakovině prsu a prostaty.

Jeden z hlavních rozdílů mezi japonskou a evropskou stravou spočívá ve velkém množství sojových bobů a výrobků z nich v japonských pokrmech. Důsledkem je, že hladina rostlinných estrogenů v krvi je u Japonců 5x vyšší než u Evropanů. Japonští vědci se na základě provedených studií domnívají, že tyto rostlinné estrogeny mohou blokovat činnost lidských estrogenů v těle, což může vysvětlovat rozdíly v četnosti výskytu rakoviny prsu a prostaty na Západě a Východě.
Avšak i v celé Evropě existuje mnoho oblíbených potravin a pokrmů, které obsahují velké množství ochranných fytonutrientů.

Následující tabulka poskytuje více informací a je zároveň dobrým doporučením, abychom zvýšili spotřebu ovoce a zeleniny nejen pro hezké barvy a dobrou chuť, ale i pro své zdraví.

Potravina Fytonutrienty Zdravotní účinky, chrání proti
rajčata červené barvivo lykopen srdeční choroby, rakovina prostaty
česnek, cibule sirné sloučeniny, např. alicin, saponiny infekce, zvýšená hladina cholesterolu, nádorová onemocnění
mrkev oranžové barvivo, beta karoten maligní změny v plicích
brokolice, zelí, růžičková kapusta isothiakyanáty rakovina plic
jahody, hrozny kyselina ellagová složky tabákového kouře
pomeranče, grapefruity terpeny vředy, zubní kazy
jablka, hrozny, cibule, čaj kvercetin srdeční choroby, rakovinové změny buněk

Ref.
1. Recent Advances in Phytochemistry: Functionality of Food Phytochemicals. Vol.31: 1997 - Timothy Johns and John Romes. Published by Plenum Press.
2. Antioxidants - the case for fruit and vegetables in the diet Cartherine Rice Evan and Nicholas J. Miller: British Food Journal, Vol. 97, No. 9, 1995, pp. 340

 

 

NUTRIA NOVÁ VARIANTA - SLOŽENÍ (1 KAPSLE): Obrazek

 

 

 

 

 

 • Zelený čaj (50% polyfenolů): 100 mg
 • Borůvky: 75 mg
 • Hrozny: (95% proantokyanidinů): 50 mg
 • Brokolice: (0,1% sulforafan): 50mg
 • Rajčata (0,2% lykopen): 50 mg
 • Vitamín A: 204 µg (25)
 • Vitamín A (Beta karoten): 36 µg (30)
 • Vitamín C (kyselina askorbová): 30 mg (50)
 • Vitamín E (vit E acetát): 5 mg (50)
 • Kyselina listová: 22 µg (11)
 • Zinek (síran zinečnatý): 2,5 mg (16)
 • Chrom (chlorid chromnatý): 5 µg (2,5)
 • Molybden (z kvasnic): 5 µg (10)
 • Molybden (chelát): 5 µg (-)
 • Selen (z kvasnic, Selenium Yeast): 100 µg (50)

Poznámka: 100 µg - množství v jedné kapsli,(50 µg - doporučená denní dávka).

Více na www.intra-lekarna.cz